Przekaż 1% na Archiwum Historii Kobiet

Przekaż 1% na Archiwum Historii Kobiet

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce oraz archiwum społeczne gromadzące materiały dokumentujące życie naszych przodkiń. Wspieraj historię kobiet! Przekaż 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Przestrzeń Kobiet. Nasz nr KRS: 0000290372.

Zapraszamy na warsztaty O CZYM MÓWIMY, KIEDY MÓWIMY O WSI?

Fundacja Przestrzeń Kobiet zaprasza edukatorki i edukatorów antydyskryminacyjnych i inne osoby praktycznie zajmujące się edukacją antydyskryminacyjną do udziału w warsztatach pt.

O CZYM MÓWIMY, KIEDY MÓWIMY O WSI?
Metronormatywność, język wrogości i uprzedzenia
związane z pochodzeniem ze wsi a edukacja antydyskryminacyjna

Data: 19-20.03.2016 r.
Miejsce: Kraków
Prowadzenie: Sabina Drąg, Ewa Furgał, Natalia Sarata, Justyna Struzik.

Zapraszamy, jeśli:

- Zajmujesz się edukacją antydyskryminacyjną, prowadzisz działania antydyskryminacyjne, chcesz uwzględniać kontekst wsi w swojej aktywności.

- Chcesz uzupełnić swoją wiedzę, poddać refleksji własne przekonania, włączyć – obok koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, poziomu sprawności, zdrowia, pochodzenia etnicznego itd. – także przesłankę pochodzenia ze wsi do swojej pracy edukacyjnej na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji

- Chcesz się zastanowić nad używaniem i znaczeniem takich sformułowań jak „wieśniactwo”, „burak”, „cebulak”, „wieś śpiewa i tańczy”, „słoma z butów”, „kukurydzianowo”?

Warsztat będzie się koncentrował na narracjach o wsi i wiejskości, dyskryminacji ze względu na miejsce zamieszkania (wieś), normie miejskości / miejskocentryczności. Porozmawiamy także o uprzedzeniach związanych z pochodzeniem ze wsi, mieszkaniem na wsi, wsią i wiejskością. Zastanowimy się też nad wpływem własnego doświadczenia i tożsamości (wiejskiej / miejskiej / inaczej definiowanej) na działalność edukacyjną w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji. 

Ważnym elementem warsztatu będzie pierwsza prezentacja wyników badań dotyczących języka wrogości i mowy nienawiści wobec osób pochodzących ze wsi, prowadzonych przez badaczki Fundacji Przestrzeń Kobiet od sierpnia 2014 do września 2015. Wszystkie osoby uczestniczące w warsztacie otrzymają przedpremierowo naszą najnowszą książkę pt. O wsi bez uprzedzeń. Raport z badań, red. J. Struzik, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Kraków 2016. 

Jeśli interesuje Cię udział w warsztacie, prześlij formularz zgłoszeniowy do 10.03.2016 na adres natalia.sarata@przestrzenkobiet.pl. Informację o wynikach rekrutacji prześlemy do 12.03.2016. 

Więcej informacji o warsztatach w ZAPROSZENIU.

Pobierz MATERIAŁY EDUKACYJNE.

Projekt "O wsi bez uprzedzeń" jest finansowany ze środków EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Zapraszamy na warsztaty O CZYM MÓWIMY, KIEDY MÓWIMY O WSI?

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!

Archiwum Historii Kobiet jest bazą wiedzy nt. historii kobiet oraz archiwum społecznym - gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy zbiory dotyczące historii kobiet. Aktualnie pozyskujemy zbiory do kolekcji Archiwum Przodkiń. Jeśli posiadasz dokumenty lub fotografie babci, prababci lub innej ważnej kobiety z Twojej rodziny, przekaż ich skany do naszego Archiwum! Przyjmujemy tylko skany, oryginały zostają w rodzinnych kolekcjach. Można nam przekazać również nagrania z wywiadami lub wspomnieniami Przodkiń. Informacje o wymaganych parametrach technicznych skanów lub możliwości zeskanowania fotografii i dokumentów w naszym biurze można uzyskać pod adresem e-mail: przestrzen.kobiet@gmail.com. Czekamy na wiadomości od Was!

 

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!
Tola Zapłatyńska. Fot. ze zbiorów Archiwum Historii Kobiet.

Herstoryczki

Z radością informujemy, że w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" ukazała się książka "Herstoryczki". Książka zawiera wywiady z przedstawicielkami 15 inicjatyw herstorycznych z całej Polski.

Publikacja jest nieodpłatna, można ją zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com.

Projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" jest finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Herstoryczki

 

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Z radością informujemy, że pod adresem www.herstorie.pl ruszyło Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce. Znajdziesz tu m.in. biogramy działaczek emancypacyjnych i innych ważnych postaci dla historii kobiet w Polsce, opisy miejsc ważnych dla ruchu emancypacji kobiet, trasy śladami emancypantek po różnych miejscowościach w Polsce, a także opisy herstorycznych inicjatyw realizowanych w różnych polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Archiwum Historii Kobiet tworzy kilkanaście organizacji i grup skupionych w sieci inicjatyw społecznych pracujących w obszarze historii kobiet. Administratorką Archiwum jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która realizuje projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Jeśli chcesz przysłać opis twojej inicjatywy herstorycznej lub zaproponować ciekawą pozycję do archiwalnej zasobniczki, napisz do redaktorki Archiwum Historii Kobiet, Ewy Furgał: ewa.furgal@przestrzenkobiet.pl. Zapraszamy!