1% na Głos kobiet w kwestii kobiecej

1% na Głos kobiet w kwestii kobiecej

Po upływie niemal 115 lat od pierwszego ukazania się drukiem, Fundacja Przestrzeń Kobiet przygotowuje do ponownej publikacji kanoniczne dzieło polskiego feminizmu pt. Głos kobiet w kwestyi kobiecej pod redakcją Kazimiery Bujwidowej, z 1903 roku. Możesz wesprzeć naszą pracę, wpłacając 1% podatku na działalność Fundacji Przestrzeń Kobiet. KRS: 0000290372

Grafika przedstawia ogłoszenie z 1903 roku. W książce same sławy:

Przedmowa: Kazimiera Bujwidowa
I. Maria Turzyma: Kwestya kobieca
II. Kazimiera Bujwidowa: Wykształcenie kobiet
III. Helena Witkowska: O prawach politycznych kobiet
IV. Maria Lipszyc-Balsigerowa: Stanowisko kobiety wobec prawa cywilnego
V. Felicja Nossig: Ekonomiczna strona kwestyi kobiecej
VI. Iza Moszczeńska: Mężczyzna i kobieta
VII. Maria Turzyma: Handel kobietami
VIII. Maria Dulębianka: O twórczości kobiet
IX. Zofia Daszyńska-Golińska: Kobieta obywatelka
X. Gabriela Zapolska: Piękno w życiu kobiety
XI. i XII. Paulina Kuczalska-Reinschmit: Z historyi ruchu kobiecego

Dodatkowo, każdy z dwunastu rozdziałów publikacji z 1903 roku będzie odbijał się w rozdziale współczesnej działaczki ruchu feministycznego, prezentującym obecną sytuację kobiet w danym obszarze.

W 2017 roku zajmiemy się przygotowaniem tomu, by był gotowy w 2018 roku na 100. rocznicę praw wyborczych kobiet w Polsce i 115. rocznicę pierwszej publikacji. Możesz pomóc nam go wydać, przeznaczając swój 1% na Fundację Przestrzeń Kobiet: KRS: 0000290372.

Kolekcja Archiwum Przodkiń. Seria: Dawne zakłady fotograficzne

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnej kolekcji Archiwum Przodkiń, seria: Dawne zakłady fotograficzne na przestrzen.kobiet.archiwa.org.

Kolekcja ma unikalną wartość dla historii kobiet nie tylko ze względu na zachowane portrety kobiet z większych i mniejszych miejscowości Galicji (oraz miast leżących „za kordonem”), ale również z tego powodu, że dokumentuje działalność prekursorek fotografii wśród kobiet. Fotografie wykonano w okresie od 1868 roku do 1939 roku, głównie w zakładach fotograficznych działających w Krakowie, Lwowie i w innych miejscowościach Galicji i Śląska Cieszyńskiego. 

Digitalizacja i opracowanie kolekcji były możliwe dzięki dotacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Opis kolekcji został wykonany w Otwartym Systemie Archiwizacji stworzonym przez Ośrodek KARTA. Zapraszamy do zapoznania się z inwentarzem archiwalnym kolekcji. Katalog kolekcji można zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com.   

logo1 2 pl fpk logo 01

Projekt „Opracowanie i udostępnienie kolekcji Archiwum Przodkiń” Fundacji Przestrzeń Kobiet jest finansowany ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych

 

Kolekcja Archiwum Przodkiń. Seria: Dawne zakłady fotograficzne

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!

Archiwum Historii Kobiet jest bazą wiedzy nt. historii kobiet oraz archiwum społecznym - gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy zbiory dotyczące historii kobiet. Aktualnie pozyskujemy zbiory do kolekcji Archiwum Przodkiń. Jeśli posiadasz dokumenty lub fotografie babci, prababci lub innej ważnej kobiety z Twojej rodziny, przekaż ich skany do naszego Archiwum! Przyjmujemy tylko skany, oryginały zostają w rodzinnych kolekcjach. Można nam przekazać również nagrania z wywiadami lub wspomnieniami Przodkiń. Informacje o wymaganych parametrach technicznych skanów lub możliwości zeskanowania fotografii i dokumentów w naszym biurze można uzyskać pod adresem e-mail: przestrzen.kobiet@gmail.com. Czekamy na wiadomości od Was!

 

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!
Tola Zapłatyńska. Fot. ze zbiorów Archiwum Historii Kobiet.

Herstoryczki

Z radością informujemy, że w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" ukazała się książka "Herstoryczki". Książka zawiera wywiady z przedstawicielkami 15 inicjatyw herstorycznych z całej Polski.

Publikacja jest nieodpłatna, można ją zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com lub pobrać w wersji pdfmobi lub epub

Projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" jest finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Herstoryczki

 

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Z radością informujemy, że pod adresem www.herstorie.pl ruszyło Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce. Znajdziesz tu m.in. biogramy działaczek emancypacyjnych i innych ważnych postaci dla historii kobiet w Polsce, opisy miejsc ważnych dla ruchu emancypacji kobiet, trasy śladami emancypantek po różnych miejscowościach w Polsce, a także opisy herstorycznych inicjatyw realizowanych w różnych polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Archiwum Historii Kobiet tworzy kilkanaście organizacji i grup skupionych w sieci inicjatyw społecznych pracujących w obszarze historii kobiet. Administratorką Archiwum jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która realizuje projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Jeśli chcesz przysłać opis twojej inicjatywy herstorycznej lub zaproponować ciekawą pozycję do archiwalnej zasobniczki, napisz do redaktorki Archiwum Historii Kobiet, Ewy Furgał: ewa.furgal@przestrzenkobiet.pl. Zapraszamy!